تبلیغات
گنجینه صالحین - پایگاه خبری - تحلیلی- ارزشی - فرمان هوشمندی که راننده را از خواب بیدار می‌کند
 آسمانی ها  آسمانی ها www.renjo.blogfa.com
www.renjo.blogfa.com
پاسخ به مسائل عزاداری
» تعداد مطالب :
» تعداد نویسندگان :
» آخرین بروز رسانی :
» بازدید امروز :
» بازدید دیروز :
» بازدید این ماه :
» بازدید ماه قبل :
» بازدید کل :
» آخرین بازدید :فرمان هوشمندی که راننده را از خواب بیدار می‌کند

امیرعلائی فرد مخترع ایرانی فرمان ضدخواب خودرو با بیان اینکه تلفات جاده ای ایران معادل سقوط سالانه 60 هواپیماست، در ادامه توضیح داد: کشور ما با 75 میلیون نفر جمعیت حدود 1.1 درصد از جمعیت کل کره زمین را دارد که طبق آمارهای جهانی سالانه 1.45 درصد از سوانح رانندگی و تلفات جاده‌ای در ایران رخ می‌دهد و سالانه میلیاردها تومان در اثر سوانح رانندگی ناشی از خستگی و خواب آلودگی رانندگان به اقتصاد کشور خسارت وارد می شود، اذعان داشت:از این رو به فکر ساخت دستگاهی افتادم که با نصب آن بر روی فرمان خودرو، می توان بسیاری از این تلفات جاده ای را کاهش داد.

وی در خصوص فرمان ضد خواب گفت: با نصب این سیستم برروی خودروهای عمومی و شخصی، می توان از مرگ افراد در جاده جلوگیری کرد. در این سیستم با اسکن صورت راننده، خواب آلودگی وی زیر نظر قرار می گیرد.

علائی فرد که در ایده بازار دانشگاه امیرکبیر شرکت کرده بود در ادامه عنوان کرد: سیستم نصب شده بر روی فرمان خودرو با شوک وارد ساختن به دستهای راننده از طریق ویبره ، در صورت خواب آلودگی، وی را از خواب بیدار و نسبت به رانندگی هوشیارش می کند.

وی افزود: روی سیستم ضد خواب فرمان خودرو، یک تایمر قابل تنظیم نصب شده که می تواند هرچند دقیقه یکبار به مدت چند ثانیه هشدار بدهد تا راننده به خواب فرو نرود و به تصادفات منجر نشود.

مبتکر این طرح یادآورشد: این سیستم می تواند به هنگام سرعت غیر مجاز، بالا بودن ترمزدستی، باز بودن درب ها نیز سایر هشدارها را از طریق ویبره بدون آلودگی صوتی برای سرنشینان راننده را آگاه کندکه این هشدارهای ویبره ای می تواند برای برخی معلولین نیز مناسب باشد.

همچنین سیستم ضد خواب می تواند بر روی خودروهای سنگین از جمله کامیون ها و اتوبوس ها نصب شود تا در صورت خواب آلودگی راننده، جان سرنشینان و خود راننده حفظ شود.

وی از دیگر مزیت های فرمان ضد خواب خودرو  را عدم ایجاد پدیده یکنواختی در مغز راننده هنگام عملیات هوشیارسازی دانست و گفت: این هوشیار سازی به واسطه  ایجاد ویبره "های ریتمیک" در دستهای راننده، عدم ایجاد آلودگی صوتی در خودروهای عمومی به واسطه ایجاد ویبره در غربیلک فرمان خودرو ایجاد می شود و عملکرد موثریدر هوشیارسازی رانندگان ناشنوا یا کم شنوا دارد.

منبع:مهر
:: مرتبط با: علم و فناوری ,
:: کلید واژه: فرمان ضد ففل , مخترع ایرانی ,
ن : محمد طاهری
ت : پنجشنبه 15 آبان 1393
قسمت 57 مجموعه دکتر سلام