تبلیغات
گنجینه صالحین - پایگاه خبری - تحلیلی- ارزشی - شهید سرلشکر خلبان مصطفی اردستانی
 آسمانی ها  آسمانی ها www.renjo.blogfa.com
www.renjo.blogfa.com
پاسخ به مسائل عزاداری
» تعداد مطالب :
» تعداد نویسندگان :
» آخرین بروز رسانی :
» بازدید امروز :
» بازدید دیروز :
» بازدید این ماه :
» بازدید ماه قبل :
» بازدید کل :
» آخرین بازدید :


شهید سرلشکر خلبان مصطفی اردستانی

شهید سرلشکر خلبان مصطفی اردستانی در 11 دی ماه 1328 در روستای قاسم آباد از توابع شهرستان ورامین متولد شد.

دوران طفولیت، تحصیلات ابتدائی و متوسطه را تا اخذ مدرک دیپلم در زادگاهش سپری کرد. در سال 1348 به سربازی اعزام شد و دوران سربازی خود را تحت عنوان سپاهی دانش در یکی از روستاهای اسفراین با تدریس دا نش آموزان مقطع ابتدائی گذرانید.

پس از سپری شدن خدمت سربازی در سا ل 1350 به استخدام نیروی هوائی در آمده و با انتخاب تخصص خلبانی وارد دانشکده خلبانی شد. آموزشهای پادگانی، زبان انگلیسی، آکادمی پرواز به سرعت طی شد و در فاز پرواز، اولین پرواز خود را به مدت 30 ساعت با هواپیمای پاپ پشت سر گذاشت. در 26 اسفندماه 1351برای طی دوره تکمیلی پرواز به امریکا اعزام شد. ادامه آموزش در امریکا با زبان انگلیسی تا اخذ مدرک دیپلم، آکادمی تکمیلی پرواز و پرواز با هواپیماهای تی- 41 ، تی -37 و تی- 38 به مدت 320 ساعت به انجام رسید و با دریافت نشان (وینگ) خلبانی و ارتقاء به درجه ستوان دومی در تاریخ 13 آبان ماه 1353 به ایران بازگشت. هواپیمای اف 5 گزینه ای بود که برای شهید اردستانی تعیین شد تا توانائی خود را در محک آزمایش قرار دهد. آموزش آکادمی پرواز با هواپیمای ا ف-5 در تاریخ 9/9/1353 در مرکز آموزش پروازی در پایگاه یکم شکاری مهرآباد شروع شده و در اول تیرماه1354 پس از خاتمه آموزش به پایگاه ششم شکاری بوشهر منتقل می شود تا پروازهای عملی خود را آغاز کند.
شهیــد اردستانی در ســال 1356 به درجه ستوان یــکمی و از بعد تخصصی به سطح لیـدریکمـی کــه می توانست فرماندهی دسته های پروازی را به عهده گرفته و هدایت نماید ارتقاء می یابد.

قیام مردم تبریز در تاریخ 29 بهمن ماه 1356 که به مناسبت چهلمین روز قیام مردم قم حادث شد و در آن تعداد زیادی از مردم شهید و مجروح و دستگیر شدند توجه شهید اردستانی را که یک زمینه مذهبی بسیار غنی در وجودش بود به خود جلب کرد و از آن تاریخ توجهش به مسائل سیاسی معطوف شده و گرایش او روز به روز بر هماهنگ شدن با حرکت انقلابی مردم بیشتر می شد تا اینکه در روزهای پایانی رژیم پهلوی به صورت علنی در تظاهرات شرکت می کرد و در سال 1357 درحالی که چند هفته ای به پیروزی انقلاب مانده ود، به همراه تعدادی دیگر از خلبانان پایگاه تبریز به پایگاه هوایی مشهد اعزام می شوند.

وی در آن موقع به دور از چشم مسئولین پایگاه، با لباس شخصی به جمع تظاهرکنندگان می رفت. بدون شک او را می توان از نخستین خلبانان حزب اللهی قلمداد کرد که در به ثمر رسیدن انقلاب و آگاهی پرسنل نیروی هوایی، نقش به سزایی را ایفا کردند.

توطئه حزب خلق مسلمان اولین حرکت براندازانه بود که در تبریز اتفاق افتاد و هدف اولیه آنان تسخیر پایگاه هوائی بود تا آنرا در اختیار گرفته و از آنجا تحرکات نظامی خود را بر علیه انقلاب شروع کنند. شهید اردستانی در دفع خطر از پایگاه از افراد بسیار فعال بود و به عنوان یکی از عوامل مؤثر در مساعدت به فرماندهی پایگاه محسوب می شد

در سال 1360 با اعطای 18 ماه ارشدیت و ارتقاء به درجه سرهنگ دومی موقت به فرماندهی پایگاه پنجم شکاری منسوب شد. در سال 1363 پس ا ز حدود سه سا ل فرماندهی بر پایگاه پنجم شکاری به ستاد نهاجا منتقل شد و در همان سال بر حسب ضرورت جهت به عهده گرفتن مسئولیت معاون عملیاتی پایگاه دوم شکاری به تبریز منتقل می شود.

در سال 1365 به ستاد نهاجا منتقل شده و درسال 1366 به مدیریت آموزش معاون عملیاتی نهاجا با محل سرتیپی منصوب می شود و در همان سال مسئولیت معاون عملیاتی نهاجا را در محل سرلشکری به عهده می گیرد.

شهید اردستانی 74 پرواز عملیاتی برون مرزی ، 179 پرواز گشت هوائی و 150 پرواز عملیات پشتیبانی رزمی از نیروهای زمینی را به ثبت رسانیده و در این دوره از خدمت او علاوه بر تشویقهای متعدد جمعا 39 ماه ارشدیت و دریافت نشان درجه 2 فتح در سوابق خدمتی او به ثبت رسیده است.

حمله به اچ 3، بی نظیرترین حمله هوایی و حضور پررنگ اردستانی با هواپیمای اف-5 در تهیه آتش پشتیبانی این عملیات .

در 15 دی ماه سال 73 ساعت شش و 30 دقیقه صبح هواپیمای جت استار حامل فرماندهان ارشد نیروی هوایی، (شهید منصور ستاری، شهید یاسینی و شهید مصطفی اردستانی...) از تهران به سمت کیش پرواز کرد تا فرماندهان در جلسه شورای هماهنگی نیروی هوایی در کیش شرکت کنند. بعداز ظهر قرار می شود که هواپیما قبل از عظیمت به تهران، در پایگاه هوایی اصفهان توقفی کوتاه کند.

بعد از بازدیدی کوتاه از این پایگاه، هواپیما در ساعت 20 و 30 دقیقه شب آماده پرواز به سمت تهران می شود و پس از دقایقی هواپیما به پرواز درمی آید. ناگهان در ساعت 20 و 42 دقیقه شب از سوی خلبان اعلام می شود که به علت بازشدن پنجره کابین خلبان، هواپیما مجبور به فرود اضطراری است، لحظاتی بعد هواپیما در حال گردش برای نشستن بر روی باند در 64 کیلومتری جنوب پایگاه اصفهان، سقوط می کند و چراغ زندگی سید علی رضا یاسینی برای همیشه خاموش می شود و او به درجه رفیع شهادت نائل می آید.

منبع : سازمان حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس ارتش جمهوری اسلامی:: مرتبط با: شهداء و ایثارگران ,
:: کلید واژه: شهداء , اردستانی , سرداران , زندگینامه , خلبان , ارتش ,
ن : محمد طاهری
ت : یکشنبه 11 آبان 1393
قسمت 57 مجموعه دکتر سلام